NETAC Dysk SSD z Chin – czy warto?

W sieci krąży powszechnie znana opinia, która mówi jasno – „pamięci z Chin nie kupujemy!”.

Postanowiłem sprawdzić czy to prawda. W jaki sposób? Kupując dysk SSD 1TB firmy NETAC w serwisie AliExpress. Oczywiście cena grała kluczową rolę, ale nie sugerowałem się nią w 100% bo to oczywiste, że poniżej pewnej zdroworozsądkowej ceny kupimy jakiś „szmelc”, a nie działający dysk. Mimo to wybrałem markę dosyć popularną w Chinach. Netac to odpowiednik polskiego GoodRamu.

1NETAC N600S – Parametry techniczne dysku SSD

NETAC dysk ssd z chin z aliexpress test recenzja czy warto opinia test benchmark cristaldiskmark N600s

Dysk, który zakupiłem to model N600S, parametry pracy i dane techniczne od producenta:

  • Typ pamięci flash typu NAND: TLC
  • Typ interfejsu: SATAIII
  • Pamięć podręczna: 32 MB
  • Prędkość R/W: 500 MB/s 400 MB/s
  • Współczynnik kształtu: SATA6Gb/s 2,5 cala
  • Temperatura przechowywania:-40 ℃-85 ℃
  • Temperatura pracy: 0 ℃-70 ℃
  • Wilgotność: 5%-95%

2Co otrzymujemy po zamówieniu?

NETAC dysk ssd z chin z aliexpress test recenzja czy warto opinia test

Dysk, podobnie jak z resztą cała reszta dysków innych producentów, przychodzi w niewielkim pudełku, ale poza samym dyskiem otrzymujemy jeszcze worek – siateczkę, w którym możemy przenosić dysk. Niekoniecznie jest to bezpieczny sposób transportu. Chyba, że ten worek ma inne zastosowanie, o którym nie wiem, ale chętnie się dowiem. Dajcie znać w komentarzach 🙂

Poza powyższym, w zestawie jest oczywiście dysk i instrukcja, ale w języku chińskim.

NETAC dysk ssd z chin z aliexpress test recenzja czy warto opinia test

Muszę przyznać, że to co zwróciło moją uwagę, to wykonanie samego dysku. Nie jest to plastik jak w większości konkurencji. Cała obudowa jest wykonana zapewne z aluminium, co moim zdaniem powinno wpłynąć na polepszenie jakości chłodzenia, o ile wewnątrz nie ma zjawiska poduszki powietrznej, a chociaż w jakimś miejscu znajdują się termopady połączone z obudową. Niestety jednak sądzę, że byłoby to zbyt piękne, aby było prawdziwe.

3Sprawdzamy działanie dysku NETAC

NETAC dysk ssd z chin z aliexpress test recenzja czy warto opinia test

Dysk montuję w laptopie ASUS TUF GAMING F15 za pomocą dedykowanej przejściówki.

Sprawdźmy w pierwszej kolejności, czy dysk jest wykrywany przez UEFI

NETAC dysk ssd z chin z aliexpress test recenzja czy warto opinia testJak widać dysk został wykryty. Śmiało uruchamiam system na drugim dysku i przeprowadzę testy wydajności (benchmark). Nim jednak zobaczycie wyniki, muszę przyznać się, że dysk używałem w innym laptopie od 2017 roku! Posiada on dwie partycje – na jednej był zainstalowany system, a na drugiej przechowywałem pliki lub instalowałem gry. Przez ten czas dysk nie powodował jakichkolwiek problemów!

Zobaczmy teraz wyniki z CristalDiskMark

NETAC dysk ssd z chin z aliexpress test recenzja czy warto opinia test benchmark cristalmarkJednak by mieć odniesienie do tego co oferuje producent, wykonałem test jeszcze raz, ale tym razem z takim samym ustawieniem jak na zdjęciu w opisie produktu. Uwaga, jest to klatka z filmu, który jest dostępny na naszym kanale YT:

NETAC dysk ssd z chin z aliexpress test recenzja czy warto opinia test benchmark cristalmarkPraktycznie większość wyników można uznać za „beat”, po ponad 7 latach działania dysku! W mojej opinii duże wow dla dysku jak i firmy Netac.

4Podsumowanie

Na podstawie przeprowadzonego testu jasno można stwierdzić, że stwierdzenie by nie kupować dysków (lub ogólnie pamięci) z Chin jest błędne! Po wielu latach używania dysku nadal zachowuje on doskonałe parametry wydajności. Potwierdza to test w programie CristalDiskMark jak również potwierdzam to ja, ponieważ do dzisiaj użytkuję ten dysk. Na plus przemawiają do mnie przede wszystkim budowa urządzenia oraz – moim zdaniem – travel bag. Jest to coś, co wyróżnia produkt NETAC na tle konkurencji.

Z racji, że Netac dysk SSD w wersji N600S jest trudno dostępny, ale jest, podrzucam Wam również link do zakupu jego odpowiednika – model N500S w oficjalnym sklepie Netac:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments